Dlaczego warto spróbować swoich sił w wolontariacie?

14 luty 2018

Wolontariusze nie pobierają pensji za swoją pracę, nie oznacza to jednak, że nie przynosi im ona korzyści. Przeciwnie, tego rodzaju aktywność pozwala im nabyć wiele tzw. umiejętności miękkich, które przydadzą nam się w przyszłości nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym, gdyż są one niezwykle cenione przez pracodawców. Z pewnością udział w wolontariacie, który możemy zapisać w naszym curriculum vitae, świadczy o zdolności do współdziałania. Poza tym stanowi dowód naszych umiejętności adaptacyjnych. Niekiedy tego typu działalność rozwija w nas zdolność do poszukiwania kompromisu oraz empatię. Jeżeli taką pracę wykonujemy samodzielnie, uczymy się również organizacji czasu. Każdy rodzaj wolontariatu wymusza na nas także pewną systematyczność. Poza tym aktywność społeczna ukierunkowana na dobrowolną pomoc innym może zwyczajnie stać się naszą pasją.

Rodzaje wolontariatu

Wśród młodych ludzi dużą popularnością cieszy się udział w wolontariatach w schroniskach dla zwierząt. W ten sposób łączy się chęć niesienia pomocy z przyjemnością. Jak wiadomo, obcowanie ze zwierzętami łagodzi stres i pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną. Możemy także poszukać wolontariatu w jednej z organizacji charytatywnych. Warto zwrócić uwagę na to, czym się zajmuje wybrana przez nas placówka, pod kątem naszych przyszłych studiów czy działalności zawodowej. Jeżeli chcemy pracować w służbie zdrowia, zdecydujmy się na pomoc w fundacji, która ma na celu wspieranie chorych. Natomiast w przypadku, gdy zamierzamy studiować ochronę środowiska, biologię czy inny pokrewny kierunek, zapiszmy się do organizacji, która podnosi postulaty związane z ekologią. Możemy także poszukać stowarzyszeń, które udzielają pomocy z zakresu doradztwa finansowego czy prawniczego.

Zalety udziału w wolontariacie

Działalność wolontaryjna pozwala uzyskać kontakty, które przydadzą nam się w przyszłości. Dzięki niej nabieramy doświadczenia w różnego rodzaju dziedzinach i sprawdzamy się w sytuacjach, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Wiele osób, które uczestniczyły w wolontariacie, stwierdza, że dzięki niemu dojrzały i zaczęły spoglądać na świat w inny, szerszy sposób. Dla pracodawców, którzy zobaczą zapis o tego typu aktywności w naszym CV, cenna jest także informacja, że studia przeznaczyliśmy nie tylko na naukę, ale także na podnoszeniu kompetencji zawodowych, co przedstawia nas w pozytywnym świetle.

Na końcu należy także wspomnieć o niemniej istotnym powodzie, dla którego mnóstwo osób decyduje się na wolontariat – chodzi o własną, osobistą satysfakcję oraz o zaspokojenie potrzeby poznawania świata. Warto też nadmienić, że obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby być wolontariuszem w organizacji międzynarodowej i dzięki temu podróżować do innych krajów.