Gimnastyka korekcyjna - kiedy warto zapisać na nią dziecko

30 czerwiec 2021

Lekcje online przynoszą nam wiele korzyści. Przede wszystkim ich zaletą jest fakt, że edukacja może być realizowana bez większych przerw. Wszystkie zagadnienia określone w podstawie programowej są przez nauczycieli omawiane w trakcie e-zajęć. Istnieją jednak również negatywne konsekwencje nauki za pośrednictwem łącza internetowego. O nich w niniejszym artykule.

Ciemne strony nauki przez internet

Do ciemnych stron nauki przez internet należą z jednej strony brak socjalizacji, niezwykle istotnej w rozwoju dzieci, a z drugiej - brak aktywności fizycznej oraz konieczność spędzania przed komputerem wielu godzin w ciągu dnia. Jeśli chodzi o ostatnią kwestię, nie pozostaje ona rzecz jasna bez wpływu na zdrowie dziecka. Dlatego już po zniesieniu obostrzeń warto sprawdzić, czy dziecko nie kwalifikuje się do uczestniczenia w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej.

Jakie wady postawy u dziecka powinny być alarmujące dla rodziców?

Istnieje szereg wad postawy, które upoważniają ucznia do zapisania się na wspomniane zajęcia. Zalicza się do nich chociażby skrzywienie boczne kręgosłupa, popularnie określane jako skolioza. Inną przyczyną, która stanowi przesłankę do udziału w gimnastyce korekcyjnej, jest klatka piersiowa tzw. szewska bądź też kurza. Ponadto na zajęcia te powinny uczęszczać dzieci, u których zdiagnozowane zostały plecy okrągłe, plecy płaskie albo płasko-okrągłe. Inne zaburzenia uprawniające do zapisania ucznia na gimnastykę to choroba Scheuermanna, płaskostopie oraz szpotawe lub koślawe stopy bądź kolana.

Jaki jest cel gimnastyki korekcyjnej?

Zadaniem omawianych tutaj zajęć jest rozbudowanie i zwiększenie wytrzymałości tkanki mięśniowej w pewnych partiach ciała w taki sposób, aby wyeliminować lub zahamować rozwój wskazanych wcześniej schorzeń. Nauczyciele, którzy ją prowadzą, krzewią wśród uczniów właściwe, prozdrowotne przyzwyczajenia, które pozwolą zachować dzieciom odpowiednią z punktu widzenia ich rozwoju fizycznego postawę.

Indywidualna konsultacja u fizjoterapeuty

W przypadku gdy mają miejsce restrykcje zobowiązujące uczniów do nauki online, w niektórych sytuacjach warto zwrócić się po pomoc do fizjoterapeuty (kolejne porady u niego także mogą odbywać się online). Zleci on naszemu dziecku pewne określone ćwiczenia, które będzie wykonywać samodzielnie w domu. Jeżeli więc zauważymy u syna lub córki różnego rodzaju wady postawy - nie czekajmy z konsultacją u lekarza bądź fizjoterapeuty.

Dostęp do gimnastyki korekcyjnej powinna zapewnić również dobra szkoła podstawowa (w Krakowie tego typu ćwiczenia wykonywane są na lekcjach wychowania fizycznego np. w naszej placówce).

Gimnastyka korekcyjna - kiedy warto zapisać na nią dziecko