Jak efektywnie odpoczywać po lekcjach?

15 marzec 2019

Efektywne odpoczywanie łączy w sobie wiele elementów. Jakich? Po pierwsze, powinno sprawiać, że będziemy zregenerowani i odpowiednio przygotowani do pracy w kolejnym dniu. Po drugie zaś, nie zapominajmy, że czas wolny należy przeznaczać na realizację własnych pasji. Często w szkole podstawowej dopiero szukamy tego, co daje nam największą przyjemność i w czym jednocześnie jesteśmy dobrzy. Najlepiej więc znaleźć takie hobby, dzięki któremu będziemy rozwijać się zgodnie z własnymi zainteresowaniami i w taki sposób, aby wykorzystywać własne atuty. Po trzecie, odpoczywanie warto w pewien sposób łączyć z nauką. Możemy np. podróżować do istotnych z punktu widzenia historii miejsc, zwiedzać muzea i galerie sztuki czy też uczestniczyć w różnego rodzaju eventach, podczas których w przystępny sposób wiedzę przybliżają nam naukowcy.

Dlaczego sport sprzyja nauce?

Z pewnością dobrym pomysłem jest uprawianie po lekcjach sportu. Podejmowanie się regularnego, zrównoważonego wysiłku fizycznego przynosi nam szereg korzyści zdrowotnych, dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a ponadto wspomaga proces uczenia się. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, powinniśmy wiedzieć, że aktywność fizyczna pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie mózgu, który podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń zostaje dotleniony. Należy zatem rozprawić się z mitem, według którego dzielimy się na sportowców i intelektualistów. Współczesna nauka bowiem jasno dowodzi, że ci drudzy osiągają lepsze rezultaty wtedy, gdy dbają również o kondycję swojego organizmu.

Uprawianie sportu poprawia naszą koncentrację, wspomaga pamięć, a także ułatwia radzenie sobie ze stresem. Poza tym nie pozostaje ono bez związku ze szkołą - jeżeli regularnie będziemy poświęcać czas pewnej dyscyplinie sportowej, zaczniemy się wyróżniać na zajęciach z wychowania fizycznego.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Trzeba również mieć na uwadze fakt, że warunkiem efektywnego odpoczywania są stałe pory snu. Należy też wiedzieć, że gdy często podejmujemy się wysiłku fizycznego, nasz organizm potrzebuje więcej snu. Warto także pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie bogatej w takie składniki, jak magnez i witamina D3, które sprzyjają regeneracji.

Zajęcia pozalekcyjne - jakie wybrać?

Jako efektywny wypoczynek trzeba także uznać zajęcia pozalekcyjne. Chodzi np. o uczęszczanie na dodatkowy kurs językowy. Dzięki niemu możemy z jednej strony realizować naszą pasję, z drugiej zaś pozwala nam on również osiągać lepsze efekty w szkole. Dobrym pomysłem jest ponadto m.in. nauka rysowania, tańca czy gry na jednym z instrumentów.