Jak umiejętnie korzystać ze źródeł edukacji?

10 wrzesień 2018

Do najbardziej klasycznych źródeł, z których czerpiemy wiedzę, należą podręczniki szkolne wraz z ćwiczeniami, encyklopedie, leksykony, różnego typu kompendia oraz opracowania naukowe (monografie, biografie, prace doktorskie etc). Jednocześnie należy podkreślić fakt, że są to najbardziej sprawdzone „nośniki informacji”, które prezentują wiadomości z danej dyscypliny w sposób rzetelny, uporządkowany i kompleksowy. W dzisiejszych czasach mamy jednak również innego rodzaju źródła do wyboru - zwłaszcza te dostępne w internecie. Chodzi przede wszystkim o pewne platformy e-learningowe, edukacyjne gry komputerowe, aplikacje do nauki słówek z języków obcych na smartfony oraz filmy dokumentalne. Wprawdzie niekiedy musimy sprawdzić, czy wiadomości w nich zawarte są równie wiarygodne jak w opracowaniach naukowych, ale z drugiej strony pozwalają nam one w przyjemny i przystępny sposób przyswoić wiedzę, co często przyspiesza proces zapamiętywania.

Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób skutecznie czerpać wiadomości również z podręczników czy książek. Ucząc się z nich, zaleca się zastosować metodę szybkiego czytania oraz jedną z mnemotechnik (czyli technik zapamiętywania). Ta pierwsza umożliwia nam nie tylko w krótkim czasie przyswoić dużą partię materiału, ale również pozwala lepiej utrwalić swoją wiedzę. Bo kiedy szybciej czytamy, nasz mózg - paradoksalnie - pracuje efektywniej. W celu opanowania tej umiejętności powinniśmy regularnie wykonywać pewne ćwiczenia, takie jak czytanie linijek od tyłu oraz czytanie akapitów po skosie. Trzeba bowiem wiedzieć, że nasz umysł potrafi uporządkować słowa niezależnie od tego, w jakiej kolejności rejestrujemy je wzrokiem.

Spośród mnemotechnik z pewnością na największa uwagę zasługują mind mapy. Kiedy czytamy podręcznik, zamiast tworzyć zwykłe notatki, lepiej wykonywać właśnie owe mapy myśli. Na czym to polega? Pośrodku kartki za pomocą kredek czy flamastrów przedstawiamy w formie pewnego rysunku (postaci, przedmiotu, rebusu) temat, od którego odgałęziamy, w tej samej postaci, kolejne punkty. Przy czym nasze grafiki powinny być jak najbardziej kolorowe i zaskakujące, co ułatwi nam zapamiętanie wiadomości.

Naukę takich przedmiotów, jak biologia, fizyka, chemia, a także historia, warto łączyć z oglądaniem filmów dokumentalnych, które znajdziemy np. na platformie Youtube. Z kolei nasze kompetencje językowe możemy rozwijać, zapoznając się z różnego rodzaju materiałami video z napisami obcojęzycznymi. Słówka bardzo łatwo przyswoimy dzięki dostępnym w formie elektronicznej fiszkom, które można pobrać na telefon komórkowy.