Jak wypracować w sobie systematyczność?

23 lipiec 2019

Umiejętność systematyczności warto wypracować w sobie jak najwcześniej, ma ona bowiem bardzo duże znaczenie zarówno w szkole, jak i w życiu zawodowym i osobistym. Aby się jej nauczyć, musimy opanować pewne wzorce działania i wykształcić określone nawyki. Oczywiście najlepiej, gdy wartości, które sprzyjają regularnej pracy, wyniesiemy ze środowiska, którym się otaczamy.

Dla wielu z nas systematyczność kojarzy się z monotonią i rutyną. Jeśli jednak nauczymy się czerpać z jej zalet, szybko okaże się, jak wiele porządku może wprowadzić w nasze życie - chodzi zwłaszcza o planowanie nauki i realizację różnych celów, które sobie stawiamy na każdym etapie naszego życia. Co ważne, jeżeli będziemy systematyczni w szkole, szybko okaże się także, że zyskamy więcej wolnego czasu na rozwijanie naszych indywidualnych zainteresowań.

Od czego zacząć?

Stwierdzenie, że najłatwiej nauczyć się czegoś poprzez powtarzalność, nie jest odkrywcze, jednakże należy mu oddać to, że się sprawdza. Dotyczy to także kwestii wykształcenia w sobie systematyczności. Jak to zwykle bywa, początki są ciężkie, a zniechęcenie przychodzi zwykle szybko. Warto więc zacząć od czegoś przyjemnego, np. wyobrażenia sobie, że nasz cel już został osiągnięty, a następnie przywoływania w sobie tego uczucia, ilekroć napada nas zmęczenie lub zwątpienie.

Najlepiej ułożyć plan z rozpisanymi stopniowo krokami. Duże ułatwienie stanowi odnotowywanie swoich postępów np. na specjalnej tablicy zadań lub w przeznaczonym do tego zeszycie. W ten sposób możemy na bieżąco śledzić swoje postępy, a naukę nowych rzeczy traktować jako pewnego rodzaju wyzwanie, a nawet zabawę.

Wyrabianie nawyku

Systematyczności uczą nas zarówno proste nawyki, jak mycie zębów rano i wieczorem, jak i odbywająca się zgodnie ze sztywnym harmonogramem nauka języka obcego. Dobrym pomysłem jest ustalenie, że pewne czynności będą się odbywać w ściśle określonych dniach i w wyznaczonych przez nas godzinach w każdym tygodniu. Można zacząć nawet od 15 minut i stopniowo zwiększać ilość czasu, jaką przeznaczamy na wyrabianie pewnego nawyku, np. opanowywania słówek z fiszek. Systematyczne, rozłożone w czasie uczenie się jest najbardziej efektywne.

W dzisiejszych czasach należy zwrócić uwagę na to, żeby opanować pokusę sięgania po telefon komórkowy, który, z dużym prawdopodobieństwem, będzie nas rozpraszał. Może warto więc pomyśleć o wyłączeniu komórki na kilka chwil? Dobrym pomysłem jest ponadto wtajemniczenie w swoje plany kogoś, kto będzie nas motywował i wspierał w wytrwałości. Sami również powinniśmy siebie nagradzać. Nie bądźmy też dla siebie nadmiernie surowi. Zmiany nie nadejdą od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Systematyczność bez samodyscypliny nie istnieje. Dlatego jej kształtowanie to szkoła dla charakteru.