Kanały na YouTube, które mogą pomóc w nauce i rozwijaniu zainteresowań

18 maj 2021

W internecie znajdziemy wiele różnego rodzaju kanałów na YouTube, dzięki którym rozwiniemy nasze zainteresowania. Swoje podcasty przygotowują z jednej strony specjaliści w różnego rodzaju dziedzinach (którzy chcą się podzielić swoją pasją i własną wiedza) a z drugiej - instytucje państwowe czy organizacje międzynarodowe.

W sieci możemy się więc spotkać się z cyklicznymi wysokobudżetowymi produkcjami, ale również takimi, których twórcy są autorytetami w swoich dyscyplinach, a filmy tworzą jedynie okazjonalnie. Kanały na YouTube szczególnie w dzisiejszych czasach, w których z powodu epidemii koronawirusa przeważa nauka zdalna, bardzo dobrze się sprawdzają, niekiedy stanowiąc pewnego rodzaju zastępstwo zajęć dodatkowych, na które wcześniej uczęszczaliśmy.

YouTube dla ucznia

Poniżej lista kanałów, które mogą przypaść do gustu uczniom szkoły podstawowej.

  • Miłośnikom nauk ścisłych (i nie tylko) poleca się kanały edukacyjne prowadzone przez Uniwersytet Dzieci, Centrum Nauki Kopernik czy Pi-Stację Matematyka.
  • Warto również zapoznać się z materiałami TEDed (z napisami w języku polskim) - podczas wystąpień często prezentowane są najnowsze odkrycia naukowe, a głos zabierają wybitni naukowcy.
  • Bardzo dobrym pomysłem jest także nauka języków obcych przez kanał BBC Learning English.
  • Warto zaznaczyć, że możemy łączyć rozwijanie własnych kompetencji lingwistycznych z innymi zainteresowaniami. Wystarczy, że będziemy oglądać nagrania (takie jak chociażby wspomniany TEDed) w językach obcych.

Fitness na YouTube

Treści na YouTube umożliwiają rozwijanie pasji związanych z nauką i poznawaniem świata. Czy w takim razie miłośnicy sportu powinni załamywać ręce? Nie do końca. W internecie znajdziemy wiele nagrań z ćwiczeniami, dzięki którym zadbamy o kondycję. Pozwolą nam one także odpocząć w sposób aktywny po lekcjach odbywających się w formie online. Na platformie YouTube dostępne są kanały prowadzone przez sportowców oraz instruktorów fitness. Razem z nimi możemy więc uczyć się w domu podstaw boksu, zapoznać się z podstawami jogi albo wykonywać ćwiczenia typu cardio.