Najważniejsze założenia nowej reformy edukacji

19 maj 2017

Najważniejsze zmiany w polskiej oświacie, które częściowo będą obowiązywać już od rocznika 2017/2018, dotyczą przede wszystkim reorganizacji poszczególnych etapów edukacji. Zgodnie z ustawą o prawie oświatowym struktura polskich szkół zostanie zmodyfikowana. Wprowadzanie reformy w życie zostało rozłożone na lata.
 

Jaka będzie struktura polskiego szkolnictwa?

Finalnie w Polsce będzie funkcjonować siedem różnych rodzajów placówek edukacyjnych. Wszyscy uczniowie będą uczęszczać do ośmioletniej szkoły podstawowej. Następnie będą pobierać naukę w (do wyboru):

  • obejmującym cztery lata liceum ogólnokształcącym,
  • w pięcioletnim technikum,
  • w szkole branżowej pierwszego stopnia (trzy lata),
  • w szkole branżowej drugiej stopnia (dwa lata),
  • w szkole policealnej,
  • bądź w specjalnej szkole, której zadaniem jest przysposobienie do pracy (trzy lata)
    .

Brak rekrutacji do gimnazjów i pojawienie się nowej, siódmej klasy

W związku z powyższymi zmianami w polskim systemie oświatowym przestaną istnieć gimnazja. Od nowego roku szkolnego uczniowie nie będą rekrutować się do szkół na tym poziomie – pozostaną w szkole podstawowej. Z kolei gimnazjaliści będący obecnie w pierwszej albo w drugiej klasie ukończą naukę nad dotychczasowych zasadach. Ten etap edukacyjny zostanie całkowicie zlikwidowany od rocznika 2019/2020, a ostatni uczniowie, którzy zrealizują jego program, opuszczą szkoły w roku 2018/2019. Należy podkreślić fakt, że już od najbliższego roku szkolnego pojawi się siódma klasa. W jaki sposób w praktyce zostanie rozwiązana kwestia gimnazjów? Otóż istnieje kilka możliwości. Gimnazja będą mogły zostać wcielone do nowej, ośmioletniej szkoły podstawowej. Wiele z nich zostanie przekształconych albo w szkoły podstawowe, albo w licea ogólnokształcącego bądź technika. Kolejna możliwość polegać będzie na włączeniu danego gimnazjum do już istniejącego liceum albo technikum. Pojawią się również takie sytuacje, w których gimnazja staną się częścią szkół branżowych pierwszego stopnia albo w tego typu placówki edukacyjne zostaną przekształcone.

Nowy egzamin na koniec szkoły podstawowej

Co ważne, uczniowie szkoły podstawowej będą zdawać nowy, kończący ten etap edukacji egzamin. W jego skład wejdą dwie części – opisowa oraz testowa. Od oceny na dyplomie z egzaminu ósmoklasisty zależeć będzie wynik rekrutacji do jednej ze szkół następnego etapu edukacyjnego. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie będzie on decydować o tym, czy uczeń ukończył szkołę – na to wpływ będą mieć jedynie oceny na świadectwie szkolnym. Z jakich gałęzi wiedzy uczniowie zostaną sprawdzeni? Otóż do przedmiotów, które będą stanowić część egzaminu, należą język polski, historia, matematyka oraz nowożytny język obcy. Spośród nowych rozwiązań, które przewiduje reforma oświaty, warto podkreślić fakt, iż w szkołach podstawowych będą mogły powstawać oddziały dwujęzyczne.