Zalety trybu jednozmianowego w szkole

6 sierpień 2018

W polskich szkołach lekcje odbywają się zwykle w jednym z dwóch trybów: jednozmianowym albo dwuzmianowym. Z całą pewnością pierwsze ze wspomnianych rozwiązań posiada więcej zalet. Decydują się na nie przeważnie te placówki, w których znajduje się dostateczna liczba sal, aby poszczególne klasy mogły kształcić się w tym samym czasie – przykładem jest chociażby nasza Prywatna Szkoła Podstawowa nr 5 w Krakowie. Rodzice często kierują się tym kryterium przy doborze szkoły dla swoich podopiecznych.

Jaką przewagę ma tryb jednozmianowy nad dwuzmianowym?

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że tryb jednozmianowy stanowi pewną gwarancję stabilności w życiu dzieci. Dzięki niemu nie muszą one w określone dni wstawać wcześniej, w inne zaś później. Nieregularny czas nauki sprawia, że trudniej jest zapisać je na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe czy kursy (np. językowe), które zwykle odbywają się o stałych porach. W trybie jednozmianowym uczniowie popołudnia mają wolne, co oznacza, że mogą po lekcjach bez żadnych przeszkód rozwijać swoje zainteresowania – uprawiać sport czy kształcić się pod kątem artystycznym. Również dzieciom zwykle odpowiada ta sytuacja, po zakończeniu lekcji mają bowiem przed sobą perspektywę całego wolnego popołudnia, nie zaś, jak w przypadku trybu jednozmianowego, krótkiego wieczoru, który musiałyby przeznaczyć na odrabianie lekcji. Ich rodzice nie muszą zaś się obawiać, że będą wracać, kiedy będzie już ciemno.

Tryb jednozmianowy nie narusza również naturalnego rytmu biologicznego naszych podopiecznych: dzięki niemu mogą budzić się, spożywać posiłki i zasypiać o mniej więcej stałych porach. Kwestia ta ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku uczniów szkół podstawowych czy gimnazjów, którzy w tym czasie szybko się rozwijają. Przyswajanie wiedzy w godzinach porannych jest również korzystne z punktu widzenia wydajności. Rano mamy najwięcej siły, najłatwiej nam się skupić i najszybciej zapamiętujemy informacje, gdyż jesteśmy wypoczęci i zregenerowani.

Jakie inne zalety posiada Prywatna Szkoła Podstawowa nr 5 w Krakowie?

Szkoła znana jest z indywidualnego podejścia kadry pedagogicznej do uczniów. Nauczyciele dbają o to, aby rozwijać talenty najlepszych spośród nich oraz pomagają w sytuacjach, gdy pewne zagadnienia wymagają więcej czasu na ich zrozumienie. W szkole poszerzona została liczba zajęć z przedmiotów obowiązkowych, dzięki czemu uczniowie mogą lepiej się przygotować do egzaminów organizowanych na zakończenie obu etapów edukacyjnych. Ponadto do wyboru jest aż pięć języków obcych: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański oraz włoski.