Dlaczego moje dziecko jest zamknięte w sobie? Jak pomóc mu w okazywaniu emocji?

24 wrzesień 2021

Twoje dziecko jest zamknięte w sobie? Chcesz pomóc mu w okazywaniu emocji, jednak nie wiesz, jak to zrobić? O tym, czy warto przekonywać najmłodszych do otworzenia się na świat, piszemy w poniższym artykule na blogu. Zapraszamy do lektury.

Co jeśli dziecko jest zamknięte w sobie?

Jeżeli nasze dziecko wydaje się zamknięte w sobie, może to świadczyć o tym, że posiada osobowość introwertyczną. Dominujący w społeczeństwie i kulturze obraz pełnych życia, rozmownych nastolatków wynika częściowo z tego, że to właśnie one, a nie dzieci cichsze, są bardziej zauważalne. Naturalne jest jednak, że społeczeństwo budują zarówno osoby uchodzące za przebojowe, jak i takie, które nie lubią okazywać emocji.

Jednak gdy obserwując zachowanie dziecka, widzisz, że wykazuje ono wyraźne problemy z komunikacją i mówieniem o swoich przeżyciach, warto zainteresować się przyczyną takiego stanu rzeczy. 

Introwertyczne dzieci — jak się zachowują?

Dzieci, które określamy jako zamknięte w sobie, często wolą spędzać czas samemu albo z jednym bądź z dwoma kolegami, nie zaś z licznym gronem swoich rówieśników. Przebywanie w większej grupie może wręcz powodować u nich rozdrażnienie. Młodzi introwertycy często nie odpowiadają od razu, potrzebują czasu do namysłu. Wielu spośród nich ceni także swoją niezależność. Niełatwo ulegają pewnym tendencjom, które są wspólne całej grupie np. klasie. Niektóre spośród zamkniętych w sobie dzieci ze względu na konieczność rywalizacji oraz kontakt z wieloma swoimi rówieśnikami niechętnie biorą udział w zajęciach sportowych. Podczas wyjść i wycieczek integracyjnych niekoniecznie spędzają większość czasu z grupą.

Akceptacja i wsparcie dzieci zamkniętych w sobie

Aby introwertyczne dziecko dobrze się czuło ze sobą oraz aby komunikacja z nim przebiegała właściwie, jego rodzice muszą zaakceptować fakt, że różni się od innych. Z całą pewnością nie wolno go zmieniać na siłę. 

  • Nie zachęcajmy go zbyt natarczywie do aktywności, na które nie ma ochoty. W przeciwnym razie będzie się czuć nierozumiane.
  • Jeżeli nie chce grać w piłkę nożną czy siatkówkę (ze względu na to, że są to sporty grupowe), zaproponujmy mu np. tenis albo bieganie.
  • Nasze wsparcie ogromne znaczenie w budowaniu pozytywnej samooceny u dziecka. Ta z kolei jest niezwykle ważna w rozwoju psychicznym młodych osób.

Jako szkoła podstawowa z Krakowa zachęcamy do rozmowy z dzieckiem — są bowiem sytuacje wyjątkowe

W naszej praktyce pedagogicznej spotkaliśmy uczennice i uczniów o różnych osobowościach. Niektóre z dzieci były otwarte, inne wolały zostawiać swoje przemyślenia dla siebie. Uważamy, że jeżeli dziecko nie jest rozmowne, powinniśmy zaakceptować ten fakt. Jednocześnie warto uzmysłowić mu, jak duże znaczenie w codziennym życiu ma komunikacja. Nie sugerujmy jednak, że musi ona być zbytnio rozbudowana. Zaznaczmy raczej, o czym należy ze sobą rozmawiać: o zdrowiu, o własnym samopoczuciu, o problemach, które nas dotykają. Zachęcajmy (metodą małych kroków) do mówienia o własnych uczuciach. Warto dawać dobry przykład w tym zakresie — wszak dzieci przejmują wzorce od swoich rodziców.

Jeżeli zachowanie dziecka nadal wydaje się niepokojące, warto skonsultować to z wychowawcą klasy lub psychologiem szkolnym. W naszej szkole podstawowej w Krakowie rodzice mają możliwość indywidualnych spotkań ze specjalistą, który pomoże ocenić, czy stan uczennicy lub ucznia powinien budzić niepokój.