Do czego jest nam potrzebna legitymacja szkolna?

29 kwiecień 2024

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, jednak wraz z nadejściem wakacji warto pamiętać, by mieć przy sobie legitymację szkolną, której posiadanie daje szereg nieoczywistych korzyści i przywilejów. 

Jeden dokument – wiele korzyści

 

Pierwsze formy legitymacji zaczęto wprowadzać w niektórych krajach już w XIX wieku. Początkowo legitymacje były zazwyczaj proste i zawierały podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko i nazwa szkoły. Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, legitymacje szkolne często zawierają elementy zabezpieczające i stały się ważnymi dokumentami tożsamości. Coraz powszechniejsze są wirtualne wersje legitymacji dostępne na smartfonach, czyli w aplikacji mObywatel.

Legitymacja szkolna to dokument stwierdzający przynależność do danej placówki edukacyjnej, który zawiera dane ucznia oraz jego zdjęcie. Zapisane na niej informacje pozwalają na potwierdzenie tożsamości w sytuacjach, kiedy jest to wymagane. W przypadku doznania urazu czy nagłego zachorowania legitymacja pełni funkcję identyfikacyjną podobnie jak dowód osobisty. Dzięki niej uczniowie zyskują także dostęp do zasobów szkoły takich jak biblioteka.

Uprawnienia i zniżki

Co prawda uczniowie krakowskich szkół podstawowych korzystają z tutejszej komunikacji miejskiej za darmo w ciągu roku szkolnego. Jednak nie wszędzie tak jest, więc wyjeżdżając gdzieś na ferie lub wycieczkę, warto zabrać ze sobą legitymację. Uprawnia ona do zakupu biletu z 37% zniżką dla uczniów podróżujących środkami publicznego transportu zbiorowego, czyli np. pociągami czy autobusami miejskimi. Ale to nie jedyne korzyści posiadania legitymacji. Dzięki niej często oszczędzamy kupując ulgowe bilety w miejscach takich jak:

  • muzeum
  • galerie sztuki,
  • park rozrywki,
  • kino,
  • teatr,
  • stadiony, hale sportowe (wydarzenia sportowe),
  • atrakcje turystyczne.

Uwaga - aby otrzymać zniżkę, należy okazać ważną legitymację.

Pieczątka jest niezbędna! 

Istotnym szczegółem dla uczniów już posiadających legitymację jest jej podbicie. Każda legitymacja ważna jest do ostatniego dnia września, więc rozpoczynając nowy rok szkolny, uczniowie mają niespełna miesiąc na przedłużenie jej ważności. Mogą to zrobić w sekretariacie szkoły, gdzie na dokumencie otrzymają pieczątkę z nową datą obowiązywania legitymacji. W Prywatnej Szkole Podstawowej nr 5 w Krakowie przypominamy uczniom co roku, by pamiętali o tej drobnej, a jednocześnie ważnej czynności.

mLegitymacja - zawsze pod ręką

Nie wszyscy uczniowie pamiętają o noszeniu tradycyjnej legitymacji, ale nie zapominają o telefonie. Ci, którzy mają zainstalowaną aplikację mObywatel mogą skorzystać z elektronicznej wersji dokumentu - mLegitymacji i cieszyć się tymi samymi przywilejami, jakie daje legitymacja papierowa. Do uruchomienia jej w trybie online niezbędny jest kod QR i kod aktywacyjny, które można uzyskać w sekretariacie szkoły. Weryfikacja tożsamości ucznia następuje przez udostępnienie danych. Można to zrobić np. poprzez zeskanowanie kodu QR osoby sprawdzającej lub przepisanie kodu z telefonu weryfikatora. Jednak elektroniczna wersja nie zwalnia z pilnowania ważności dokumentu. O jej przedłużenie należy zadbać równolegle z przedłużeniem wersji papierowej w sekretariacie.