8 klasa - co dalej?
6 listopad 2017
Szeroko omawiana reforma edukacji w dużym stopniu zmienia strukturę polskiego szkolnictwa. Najbardziej istotną zmianą obecnie wprowadzaną jest stopniowa likwidacja gimnazjów, czyli ich wygaszanie. Ostatni absolwenci opuszczą je w roku 2018/2019. Reforma zakłada utworzenie nowej, ośmioletniej szkoły podstawowej. Jej uczniowie pod koniec tego etapu edukacyjnego będę zdawać egzamin, tzw. egzamin ósmoklasisty. Zastąpi on testy, do których przystępują gimnazjaliści, i będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkół wyższych. Co zaś czeka absolwentów szkół podstawowych po ósmej klasie? W nowym systemie oświaty dostępnych będzie do wyboru kilka rodzajów placówek.
Licea i technika
pewnością wielu uczniów, którzy będą pragnąć udać się na studia, wybierze liceum, które zagwarantuje im wszechstronne wykształcenie ogólne, uzyskanie wiedzy w zakresie wybranej specjalizacji oraz przygotowanie do egzaminów maturalnych. Zgodnie z nową reformą ten etap edukacyjny będzie trwać cztery lata. Po ukończeniu szkoły podstawowej będzie także możliwe kontynuowanie nauki w technikum, czyli szkole o profilu technicznym, w której również nabywamy kompetencje i umiejętności pozwalające zdobyć świadectwo dojrzałości. Nauka w tej placówce trwać będzie przez pięć lat.
Szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia
Poza tym uczniowie po ósmej klasie będą mieć do wyboru szkołę branżową pierwszego i drugiego stopnia. W pierwszej z nich uczyć się będziemy przez trzy lata, w drugiej zaś – przez dwa. Obie zastąpią dotychczas funkcjonujące zasadnicze szkoły zawodowe. Po raz pierwszy rekrutacja do szkoły branżowej będzie możliwa od następnego roku, tj. od roku 2017/2018. Przy czym warto dodać, że pierwsi absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych opuszczą je w roku 2019/2010 i wtedy też będą mogli ubiegać się o przyjęcie do szkoły branżowej. Wcześniej natomiast wybrać ją będą mogli jako następny krok na swojej ścieżce edukacyjnej uczniowie, którzy ukończą gimnazjum.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Pozytywny wynik rekrutacji do jednej z powyższych szkół będzie uzależniony od rezultatów, jakie uczniowie uzyskają na egzaminie ósmoklasisty. Odpowiedzą oni na pytania z zakresu historii, języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Egzamin będzie podzielony na dwie części, testową oraz opisową. Należy jednak zaznaczyć, że uzyskana z niego ocena nie będzie miała wpływu na ukończenie szkoły podstawowej.
Pamiętajmy także, że dla wszystkich szkół obowiązywać zacznie nowa podstawa programowa. Co to oznacza? Chociażby to, że podręczniki, z których korzystano dotychczas, stracą aktualność – będziemy mogli zakupić jedynie nowe. Poza tym w oparciu o inne wytyczne uczniowie przygotowywać się będą zarówno do matury, jak i do egzaminu odbywającego się na zakończenie szkoły podstawowej.