Egzamin ósmoklasisty – najważniejsze informacje

24 styczeń 2018

Reforma edukacji z 2017 roku wprowadza szereg zmian w polskim systemie oświatowym. Przede wszystkim wygaszone mają zostać gimnazja. Uczniowie uczęszczać będą natomiast do ośmioletniej szkoły podstawowej, po której będą mogli wybrać spośród kilku rodzajów szkół średnich (m.in. czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia oraz dwuletniej szkoły branżowej drugiego stopnia). W związku z tym po zakończeniu stopniowej likwidacji gimnazjów nie będą już przeprowadzane egzaminy na zakończenie tego etapu edukacyjnego. Nie odbędą się również testy końcowe w szóstych klasach szkół podstawowych. Należy jednak wiedzieć, że uczniowie przystępować będą do egzaminów sprawdzających ich wiadomości zdobyte przez cały ośmioletni okres nauczania.

Na jakich zasadach będzie się opierał egzamin ósmoklasisty?

Ukończenie szkoły podstawowej zależeć będzie jedynie od ocen uzyskanych na świadectwie. Rezultaty osiągnięte na egzaminie ósmoklasisty nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły. Nie oznacza to jednak, że będzie on bez znaczenia. Powinniśmy starannie przygotować się do niego po to, aby dostać się do wybranej przez nas szkoły średniej - wyniki z egzaminu będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich.

Zmiana rewolucyjna czy też ewolucyjna?

Testy, z którymi mieć będą do czynienia uczniowie ósmych klas, nie powinny być dla nich zaskoczeniem. Zarówno pod względem sposobu ich organizacji, jak i formy oraz warunków zaliczenia, będą one wzorowane na rozwiązaniach, które sprawdziły się w przypadku egzaminów gimnazjalnych. Na podobnych zasadach uczniowie będą również zwolnieni z obowiązku zdawania egzaminu.

Z jakich przedmiotów sprawdzana będzie wiedza uczniów?

Warto mieć na uwadze fakt, że po roku szkolnym 2020/2021 zmieni się lista przedmiotów, z jakich ósmoklasiści będą zdawać egzaminy. W latach 2018/2019, 2019/2020 oraz 2020/2021 będą oni przystępować do testów z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Z kolei kolejne roczniki poza wspomnianymi przedmiotami będą musiały dodatkowo wybrać jedną z kilku innych dyscyplin – historię, biologię, fizykę, chemię bądź geografię.

Gdzie możemy dokładnie sprawdzić, jakie będą wymagania obowiązujące uczniów? Otóż informacje te zawarte są w podstawie programowej, która reguluje zasady kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych. Wyniki, jakie uzyskamy, będą zaprezentowane na skali centylowej oraz procentowo.

Przykładowe arkusze możemy pobrać ze strony internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.