Gimnazjaliści po reformie edukacji - co się zmieni?

12 wrzesień 2017

Reforma edukacji zmienia strukturę polskiego systemu oświaty oraz wprowadza nową podstawę programową, która nie pozostanie bez wpływu na nauczanie. Jedną z najbardziej istotnych modyfikacji struktury szkolnictwa jest tzw. wygaszenie gimnazjów. Co ten zwrot oznacza w praktyce? Otóż owe szkoły nie będą likwidowane od razu, tylko stopniowo. Od roku szkolnego 2017/2018 nie będzie już miała miejsca rekrutacja na ten etap edukacji. Uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej będą kontynuować naukę w swojej placówce w klasie siódmej. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że gimnazjaliści z dotychczasowych pierwszych i drugich klas ukończą naukę w swoich szkołach.

Kalendarium wygaszania gimnazjów

Ostatni uczniowie realizujący program dla gimnazjów ukończą je w roku 2018/2019. A zatem w kolejnym roku szkoły te przestaną funkcjonować. Przy czym należy mieć na uwadze fakt, że od 1 września 2018 roku nie będą już istnieć klasy pierwsze i drugie gimnazjum – jedynie trzecioklasiści będą się dalej uczyć zgodnie z obowiązującymi dotąd regułami.

Czy gimnazjaliści przystępować będą do egzaminu na zakończenie tego etapu edukacji?

Co ważne, egzaminy gimnazjalne będą w dalszym ciągu – do końca istnienia gimnazjów – odbywać się w trzeciej klasie. Przeprowadzone zostaną jeszcze dokładnie dwa tego typu egzaminy: na wiosnę 2018 i na wiosnę 2019 roku. Oba z nich będą mieć wpływ na to, do jakiej szkoły średniej zostanie przyjęty zdający je uczeń. W roku ostatniego egzaminu gimnazjalnego równolegle odbędzie się pierwszy egzamin na zakończenie ośmioletniej szkoły podstawowej.

Nowe szkoły i możliwości przekształcania bądź wcielania gimnazjów

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób gimnazja zostaną przekształcone bądź wcielone do innych szkół. Generalnie warto wiedzieć, że nowa struktura szkolnictwa zakłada powstanie siedmiu nowych rodzajów placówek edukacyjnych: ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego liceum, szkoły policealnej, trzyletniej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia, dwuletniej szkoły branżowej drugiego stopnia. Istnieje wiele opcji rozwiązania kwestii gimnazjów, które zostaną wprowadzone w życie w zależności od różnego rodzaju okoliczności (np. infrastrukturalnych, administracyjnych, geograficznych). Część z nich po prostu zacznie funkcjonować w charakterze innych placówek – liceów ogólnokształcących, techników albo szkół podstawowych. Jest także możliwość, iż do tychże szkół zostaną włączone. Ministerstwo edukacji przewiduje ponadto inne opcje – przekształcenia gimnazjów w szkoły branżowe pierwszego bądź drugiego stopnia albo wcielenia ich do owych placówek.