Jak wzmocnić koncentrację?

16 grudzień 2016

We współczesnym świecie wiele czynników prowadzi do obniżenia naszej koncentracji. Przede wszystkim rozprasza naszą uwagę to, że jesteśmy przez cały czas bombardowani różnego rodzaju informacjami. Po pierwsze, portale internetowe prześcigają się w publikowaniu niezliczonych ilości newsów. Po drugie zaś, komunikujemy się głównie przy użyciu sprzętu elektronicznego – piszemy, e-maile, dzwonimy przez telefony komórkowe. W każdej chwili możemy przesyłać i odbierać wiadomości. Z tego powodu wiele osób wpada w pułapkę, która polega na tym, że nie poświęcamy danej osobie, sprawie czy publikacji umieszczonej w Internecie pewnej ilości czasu, tylko szybko „odhaczamy” kolejne czynności. To nie uczy nas skupienia.

Poza tym w przestrzeni wirtualnej hiperlinki pozwalają nam sprawdzić każdą informację od razu, co nie sprzyja wyrabianiu w sobie cierpliwości. Ta zaś jest niezbędna, kiedy np. czytamy książkę. A trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu większość publikacji naukowych spotykamy w formie papierowej, nie zaś cyfrowej. Jeżeli więc chcemy osiągać bardzo dobre wyniki w szkole, powinniśmy przede wszystkim ograniczyć nasz kontakt ze sprzętem elektronicznym i nowymi mediami.

Z daleka od komórek i Internetu

Kiedy odrabiamy pracę domową, wyłączmy smartfona i odłóżmy go jak najdalej od biurka. To bardzo istotne, współcześnie bowiem wiele osób ma nawyk sprawdzania za jego pomocą różnych informacji – zresztą mogą to być zarówno wiadomości na Facebooku, jak i pewne kwestie związane z nauką. Nawet jednak w tym drugim przypadku nie jest to korzystne, ponieważ tracimy rytm i obniżamy naszą koncentrację, której nie sprzyjają przerwy w nauce. Łatwo uzależnić się od korzystania z Internetu na komórce, gdyż w każdej chwili możemy wyciągnąć ją z kieszeni. Dlatego tak istotne jest schowanie smartfona w miejscu, które znajduje się w pewnej odległości od nas.

Również komputera używajmy tylko wtedy, kiedy to konieczne (gdy np. przygotowujemy prezentację albo potrzebujemy użyć specjalnego oprogramowania do nauki). Co ciekawe, już teraz w niektórych biurach znajdują specjalnie wydzielone miejsca, w których nie ma w ogóle sprzętu elektronicznego. Pracownicy udają się do nich, kiedy potrzebują się skupić.

Ćwiczenia ciała i umysłu

Odsunięcie od siebie negatywnych bodźców to nie wszystko. Koncentrację poprawimy także dzięki ćwiczeniom fizycznym. Pół godziny treningu kardio (jogging, fitness, jazda na rowerze) stanowi gwarancję, że będziemy zrelaksowani i skupieni. Przyśpieszymy obieg krwi i dotlenimy w ten sposób nasz mózg. Jeżeli nie mamy czasu na sport, to po prostu zmieńmy swoje nawyki – np. pójdźmy do szkoły na piechotę, a nie jedźmy tramwajem czy autobusem. Koncentracji sprzyja też czytanie książek, rozwiązywanie zadań matematycznych i krzyżówek, a nawet układanie puzzli. Warto także uczyć się wierszy na pamięć.