Jakie lektury w klasie 7?

28 kwiecień 2017

W związku z reformą oświaty, która będzie wprowadzona w życie od najbliższego roku szkolnego, nasuwa się pytanie, jakie lektury uczniowie będą czytali w poszczególnych klasach. Nurtuje to z pewnością najbardziej szóstoklasistów oraz ich rodziców, gdyż ci uczniowie jako pierwszy rocznik pójdą do siódmej klasy szkoły podstawowej, która wcześniej w takim kształcie funkcjonowała w polskim systemie edukacyjnym jeszcze przed reformą z 1999 roku. Nauczyciel języka polskiego na tym poziomie będzie wymagał znajomości lektur z różnych epok – z okresu renesansu, romantyzmu, pozytywizmu, Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów najnowszych. Tak jak dotąd, część lektur będzie obowiązkowa, zaś wyboru pozostałych dokona pedagog.

Charles Dickens, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski


W szkole podstawowej nie może oczywiście zabraknąć słynnego opowiadania angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa, czyli wydanej w roku 1843 „Opowieści wigilijnej”, którą nauczyciele często zlecają swoim podopiecznym właśnie w okolicach Bożego Narodzenia. Uczniowie w siódmej klasie zobligowani będą także do sięgnięcia po dzieła polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Zapoznają się z jego dwoma utworami – nowelą „Latarnik” oraz powieścią „Quo Vadis". Innym pisarzem, którego twórczość będzie w siódmej klasie omawiany na lekcjach języka polskiego, jest Stefan Żeromski. Uczniowie poznają jego nowelę "Siłaczka".

Wielcy polscy twórcy


Uczniowie przeczytają też dzieła Jana Kochanowskiego (treny I, V, VII i VIII oraz wybrane przez nauczyciela pieśni, fraszki i inne treny), Adama Mickiewicza („Świtezianka”, „Śmierć Pułkownika”, „Reduta Ordona”, II część Dziadów, fragment Pana Tadeusza), Ignacego Krasickiego („Żona modna”) i Aleksandra Fredry („Zemsta). Nauczyciel dokona także wyboru poezji innych polskich autorów, takich jak Cyprian Kamil Norwid, Bolesław Leśmian czy Jan Lechoń. Na liście lektur obowiązkowych znajdują się ponadto utwory Jerzego Lieberta, Mariana Hemara oraz Kazimierza Wierzyńskiego.

Lektury uzupełniające


Nauczyciel może także wybrać jedną (bądź kilka) spośród zatwierdzonych przez MEN lektur uzupełniających. Są to: „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, fragmenty „Ziela na kraterze” Melchiora Wańkowicza, jedna z powieści Agathy Christie, „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya, „Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy H. Kleinbaum oraz „Widzieć przez trzy dni” Heleny Keller.