Jakie nowe przedmioty w klasie 7?

21 grudzień 2017

Wprowadzenie reformy edukacji oznacza, że z jednej strony zmieni się cały system polskiego szkolnictwa, a z drugiej – poszczególne aspekty kształcenia. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, największym echem odbiło się rozłożone na lata wygaszenie gimnazjów. Zastąpią je ośmioletnie szkoły podstawowe oraz czteroletnie licea, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe (na ich pierwszym etapie nauka będzie trwać trzy lata, na drugim – dwa). Nie mniej istotną zmianą jest opracowanie nowej podstawy programowej oraz siatki godzin. W roku 2017/2018 po raz pierwszy uczniowie udali się do klas siódmych w szkołach podstawowych, gdzie uczyć się będą nowych przedmiotów. Poniżej przedstawiamy ramowy plan nauczania, który będzie ich obowiązywać. Warto też wiedzieć, co czeka ich w klasach ósmych, kiedy przystępować będą do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

Należy zaznaczyć, że nowa podstawa programowa nie zostanie wprowadzona do szkół od razu w całości. Od tego roku zgodnie z jej założeniami swoje lekcje przygotowywać będą nauczyciele klas pierwszych, czwartych i siódmych, natomiast od kolejnego roku, tj. 2018/2017, będzie ona obowiązywać również w klasach drugiej, trzeciej i szóstej. Lekcje w siódmej klasie W klasie siódmej odbywać się będą lekcje z następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, historii, chemii, geografii, biologii, fizyki, wychowania fizycznego, informatyki, plastyki, muzyki, pierwszego języka obcego oraz drugiego języka obcego. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to, że w klasie siódmej po raz pierwszy pojawią się lekcję z drugiego języka obcego.

Siatka godzin

Zarówno na nauczanie języka polskiego, jak i matematyki ustawodawca przewidział cztery godziny. Ponadto w klasie siódmej odbywać się będą w każdym tygodniu po dwie lekcje z historii. Podobną liczbę godzin przeznaczono na zajęcia z geografii, fizyki, biologii i chemii. Jeden raz na tydzień uczniowie będą natomiast uczęszczać na plastykę, muzykę oraz informatykę. Jedną godzinę trwają także zajęcia z wychowawcą. Czas poświęcony na aktywność fizyczną – czyli lekcje z wychowania fizycznego – to natomiast cztery godziny w tygodniu.

Co czeka nas dalej?

Warto też wiedzieć już wcześniej, jakie lekcje czekać będą uczniów w następnej, ósmej klasie. Otóż pojawią się wówczas dwa nowe przedmioty. Będą to edukacja dla bezpieczeństwa (jedna godzina) oraz wiedza o społeczeństwie (dwie godziny). Nie będą się natomiast odbywać zajęcia z plastyki oraz muzyki. Ponadto z geografii i biologii zmniejszona zostanie liczba godzin do jednej.

W ósmej klasie odbędzie się egzamin, którego wyniki będą decydujące podczas rekrutacji do szkół średnich. Należy jednak zaznaczyć, że nie będzie on miał wpływu na to, czy ukończymy szkołę podstawową.