Kogo obejmie nowa reforma edukacji?

18 sierpień 2017

Hasło nowej reformy edukacji kojarzymy przede wszystkim z wprowadzeniem ośmioletniej podstawówki oraz wygaszeniem gimnazjów. Ponadto, zgodnie z jej założeniami, funkcjonować będą w nowym kształcie szkoły średnie: czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum, trzyletnia szkoła specjalna, której celem jest przysposobienie do pracy oraz dwie szkoły branżowe – pierwszego stopnia (trzy lata) i drugiego stopnia (dwa lata). Co to jednak oznacza w praktyce i kogo te zmiany będą dotyczyć w najbliższych latach? Pytanie to ma duże znaczenie z tego względu, iż zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa, a egzaminy będą przeprowadzone w zmienionej formule (egzamin na zakończenie szkoły podstawowej, egzamin dojrzałości). Ponadto uczniowie będą korzystać z innych podręczników. Przedstawione poniżej informacje z pewnością ułatwią przygotowania przed rokiem szkolnym.
 

Co zmieni wygaszenie gimnazjów?

Wygaszanie gimnazjów będzie następować wieloetapowo. Finalnie przestaną one istnieć dopiero 1 września 2019 roku. Ostatni gimnazjaliści odbiorą świadectwa ukończenia trzeciej klasy w roku 2018/2019. Jednakże już od bieżącego roku, tj. 2017/2018, nie będzie przeprowadzana rekrutacja do gimnazjów. A zatem uczniowie, którzy w roku 2016/2017 odbywali naukę w szóstej klasie szkoły podstawowej będą kontynuować naukę w siódmej klasie na tym samym etapie edukacyjnym (który zostanie rozszerzony do lat ośmiu).
 

W jakich klasach i szkołach zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa od najbliższego roku szkolnego?

Od roku 2017/2018 nowa podstawa programowa wprowadzona zostanie do trzech klas szkoły podstawowej – pierwszej, czwartej oraz siódmej. Zgodnie z jej wytycznymi uczyć się będą także uczniowie szkół branżowych pierwszego stopnia, szkół specjalnych mających na celu przysposobienie do pracy, szkół podstawowych przeznaczonych dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu znacznym albo umiarkowanym. Również nauka w początkowych semestrach szkoły policealnej odbywać się będzie w oparciu o nowy dokument sporządzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
 

Którzy uczniowie w następnych latach zostaną objęci przez nową reformę?

Na dotychczas obowiązujących zasadach jeszcze w roku 2017/2018 kształcić się będą uczniowie czterech klas szkoły podstawowej: drugiej, trzeciej, piątej i szóstej. W klasach trzeciej i szóstej również w roku 2018/2019 nauka będzie się odbywać na podstawie wcześniejszych wytycznych. Jeśli chodzi o gimnazjalistów z ostatnich dwóch klas, w najbliższym roku szkolnym nic się nie zmieni. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum jeszcze w roku 2018/2019 będą nauczani zgodnie z założeniami poprzedniej podstawy programowej.