Ramowy plan nauczania w szkole podstawowej po reformie edukacji

6 październik 2017

Dotychczasowe ramowe plany nauczania stanowiły jedynie informację dla nauczycieli i dyrektorów szkół, jaki powinien być najmniejszy wymiar godzinowy poszczególnych lekcji dla określonego szczebla edukacji (szkoły podstawowej, liceum etc.). Autorzy reformy edukacji z 2017 roku zmienili ten stan rzeczy. Zgodnie z nowymi zasadami tego typu dokumenty dokładnie określają to, ile czasu dydaktycy przeznaczą na nauczanie danego przedmiotu. Ramowe plany nauczania zaczęły obowiązywać od pierwszego września 2017 roku m.in. w ośmioletnich szkołach podstawowych. 

Jakie zmiany przynoszą nowe plany ramowe? 

Trzeba mieć na uwadze fakt, że początkowo w oparciu o ramowe plany nauczania lekcje odbywać się będą jedynie w klasie pierwszej, czwartej i siódmej. Co ważne, zakładają one, że pojawią się nowe przedmioty (geografia, chemia, fizyka i biologia), które będą wprowadzane etapami. Przy czym pamiętajmy, że omawiany tutaj plan ramowy dotyczy szkół podstawowych oraz szkół podstawowych specjalnych, ale nie szkół podstawowych specjalnych przeznaczonych dla uczniów o niepełnosprawności intelektualnej znacznej bądź umiarkowanej. 

Początkowe klasy 

W klasach od pierwszej do trzeciej zajęcia prowadzić będzie tak jak dotąd jeden nauczyciel. Od niego zależeć będzie to, jak podzieli on siatkę godzin. Precyzyjnie plany ramowe określają tylko czas przeznaczony na nauczanie języka obcego. Będą to minimum dwie godziny w tygodniu. 

Czwarta klasa 

W czwartej klasie zaczyna obowiązywać nauczanie przedmiotowe. Nauka matematyki w szkole będzie trwać cztery godziny lekcyjne w tygodniu, języka polskiego – sześć godzin, języka obcego – trzy godziny, przyrody – dwie godziny, a informatyki, historii, plastyki, muzyki i techniki – jedną godzinę. Poza tym uczniowie uczęszczać będą na lekcje wychowania fizycznego (cztery na tydzień). 

Piąta i szósta klasa 

W klasach piątej i szóstej rozszerzony zostanie do dwóch godzin czas przeznaczony na nauczanie historii. Pojawią się nowe przedmioty - geografia i biologia (po dwie godziny w tygodniu). W szóstej klasie zajęcia z języka polskiego odbywać się będą w mniejszym wymiarze (pięć godzin). 

Siódma klasa

Istotne novum w klasie siódmej to wprowadzenie drugiego języka obcego, na który ustawodawca przeznaczył dwie godziny lekcyjne. Przez dwie godziny – nie zaś, jak dotychczas, jedną – uczniowie będą się uczyć chemii, geografii, fizyki i biologii. Natomiast nauczyciele języka polskiego będą prezentować wiedzę z zakresu tego przedmiotu przez cztery, a nie pięć godzin. Nie będą już kontynuowane zajęcia z techniki. 

Ósma klasa

 VIII klasie pojawi się nowy przedmiot – wiedza o społeczeństwie (dwie godziny). Uczniowie nie będą już uczęszczać na zajęcia z muzyki i plastyki.