Czytanie książek a rozwijanie wyobraźni

30 czerwiec 2024

Czytanie pomaga rozwijać wyobraźnię, ponieważ wymaga od czytelnika przemienienia w obrazy tego, co jest zapisane za pomocą zwykłych słów. Dla dziecka czytelnictwo to nie tylko rozwój wyobraźni, ale i wpływ na rozumienie i postrzeganie rozmaitych zachowań, poszerzanie horyzontów, wiedza, a także ogromny rozwój kreatywności. Pedagodzy z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krakowie mają świadomość, że gdy chce się pobudzać rozwój wyobraźni u najmłodszych, należy im czytać – i to jak najwięcej!

Po jakie książki sięgać?

Warto wybierać takie książki, które zawierają bogate opisy miejsc, postaci i sytuacji. Wówczas wyobraźnia zostaje pobudzona do tworzenia obrazów i scen w umyśle. Książki pozwalają na eksplorację różnych światów, kultur i perspektyw. Czytelnik może przenieść się do innej epoki, odwiedzać fantastyczne krainy oraz spotykać niecodziennych bohaterów. Dobrze napisane postacie w książkach są zazwyczaj wielowymiarowe i mają rozbudowane życie wewnętrzne. Analiza i zrozumienie postaci  stanowi kolejne wyzwanie dla wyobraźni.

Wielowątkowe opowieści treningiem dla umysłu

W książkach, a zwłaszcza wielotomowych sagach, często opisane są skomplikowane fabuły, których zrozumienie wymaga odpowiednich zdolności zapamiętywania oraz łączenia faktów, a nawet umiejętności przewidywania. W miarę rozwoju akcji czytelnik zostaje wchłonięty przez fabułę i może samodzielnie wyobrażać sobie różnego rodzaju zdarzenia. Książki inspirują ponadto do tworzenia własnych historii. Czytanie to tak naprawdę snucie indywidualnej opowieści, zyskiwanie inspiracji i spekulowanie na temat zakończenia.

Rozwijanie języka

Czytanie  książek rozwija słownictwo, a tym samym ułatwia zdolność precyzyjnego wyrażania myśli. To z kolei wpływa na kreatywne myślenie. Dzięki temu maluch może rozwijać się nie tylko na płaszczyźnie językowej, ale również emocjonalnej.

Jakie zalety z czytania książek wyniesie dziecko?

Młody człowiek, który ma od wczesnego dzieciństwa styczność z różnymi tekstami literackimi, w przyszłości łatwiej przyswaja nowe umiejętności. Ponadto zyskuje wiedzę ogólną, która jest mu potrzebna na różnych etapach edukacji. Czytanie często stanowi również pierwszą fazę rozwoju zainteresowań w okresie dorastania.

Jak czytać dzieciom?

Przede wszystkim warto wybierać książki, których tematyka jest związana z zainteresowaniami malucha albo pewnym problemem czy pytaniem, które w szczególności trapi dziecko. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, jakie oznaczenie wiekowe znajduje się na okładce lektury. Rodzic powinien wziąć również pod uwagę osobiste preferencje swojej latorośli. Dla niektórych dzieci na przykład liczy się przede wszystkim treść, podczas gdy inne mogą być bardziej zainteresowane ilustracjami. Z tego względu warto skonsultować zakup następnej książeczki z maluchem. Ważne jest także pielęgnowanie zwyczaju wspólnego czytania, które zaszczepi w dziecku potrzebę i radość z poznawania historii nowych książkowych bohaterów.

rozwój wyobraźni poprzez czytanie książek