Dlaczego warto brać udział w konkursach szkolnych?

28 sierpień 2023

Dzieci zazwyczaj zachęca się do brania udziału w rozmaitych szkolnych konkursach już od najmłodszych lat. Tego typu aktywności niosą ze sobą wiele korzyści, w tym naukę zdrowej rywalizacji, zwiększanie pewności siebie, a także zdobywanie wiedzy.

Aktywne uczestniczenie w konkursach szkolnych – argumenty za

Konkursy szkolne wspierają rozwój uczniów. Już samo uczestnictwo wymaga nie tylko głębokiej wiedzy w danej dziedzinie, ale również umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia, kreatywności czy pracy w zespole. Poprzez udział w konkursach dzieci zyskują unikatową szansę na to, aby doskonalić swoje zdolności w tych wszystkich obszarach. Konkursy stanowią ponadto motywację do osiągania wysokich standardów i ambitnych celów. Nagroda pokazuje, że warto dążyć do sukcesu i stawiać sobie określone cele. Zawody często stanowią swego rodzaju symulację do podejmowania ciężkiej pracy oraz zdobywania nowych umiejętności. 

Konkursy wpływają również na rozwój osobowości pod względem pewności siebie. Zdobycie wysokiego miejsca, a często nawet i samo uczestnictwo stanowi dobry budulec do stałego pracowania nad samooceną. Współzawodnictwo na etapie dorastania lepiej przygotowuje również do dorosłego życia. Konkursy szkolne mogą przynieść uczniom dużą radość z udziału w czymś wyjątkowym. Warto również podkreślić, że zawody szkolne często wymagają współpracy, dlatego uczestniczenie w nich pomaga w budowaniu więzi społecznych, nawiązywaniu nowych znajomości i wspólnym dążeniu do celu. Praca z innymi oraz wzajemne wsparcie przynoszą uczniom satysfakcję z działania jako społeczności. Dzięki temu młody człowiek staje się bardziej empatyczny, a także dostrzega to, jak istotna jest umiejętność porozumiewania się z drugą osobą.

Co w przypadku porażki?

Nauczenie dzieci umiejętności radzenia sobie z porażkami jest ważnym elementem ich rozwoju emocjonalnego i społecznego. Maluch powinien zrozumieć, że niepowodzenia są naturalną częścią podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Dlatego zamiast skupiać się na tym, że nie osiągnęło się wysokiego wyniku, o wiele lepiej jest docenić wysiłek, jaki dziecko włożyło w udział w danym konkursie. Warto również aktywnie zachęcać uczniów do brania udziału w kolejnych przedsięwzięciach – najlepiej takich, które są związane z ich indywidualnymi zainteresowaniami. Mogą to być nie tylko konkursy organizowane przez szkołę, ale na przykład przez lokalną bibliotekę czy dom kultury. Takie wyjście do pozaszkolnego jury, dzieci z innych środowisk może być również ciekawym i wartościowym doświadczeniem.

konkursy w szkole podstawowej