Dlaczego warto wspierać rozwój umiejętności interpersonalnych u dzieci w szkole podstawowej?

14 lipiec 2025

Szkoła powinna nie tylko przygotowywać do egzaminów, ale również przekazywać cenne umiejętności miękkie. Do takich z pewnością należą umiejętności interpersonalne, nazywane również społecznymi. Dzięki nim dziecko z łatwością komunikuje się z otoczeniem, czerpie satysfakcję z nawiązywanych znajomości i przyjaźni oraz potrafi współpracować z innymi.

Dlaczego wysoce rozwinięte umiejętności interpersonalne są tak ważne?

Ten rodzaj umiejętności wpływa przede wszystkim na zadowolenie z życia, co bezpośrednio przekłada się na poczucie szczęścia. Zdolność do komunikacji z innymi jest również kluczowa w szkole i pracy. Umiejętności społeczne uważa się za podstawę budowania relacji, rozwoju osobistego oraz radzenia sobie z problemami. Ich nabycie przygotowuje malucha do tego, aby w przyszłości był on zdolny do przybierania różnych ról w codziennym życiu. Warto zatem zadbać o to, aby dziecko już od najmłodszych lat wiedziało, jak odnajdywać się w społeczeństwie.

Jakie umiejętności społeczne warto rozwijać u dzieci?

Rodzice i nauczyciele powinni dążyć do tego, aby maluchy wykształciły takie umiejętności jak:

  • efektywna komunikacja, a więc zdolność do wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb, a także bycie wrażliwym na sygnały wysyłane przez drugą osobę,
  • umiejętność współpracy, dzielenie się obowiązkami z innymi oraz wspólne osiąganie celów,
  • asertywność, która obejmuje nie tylko umiejętność mówienia „nie”, ale również wyznaczania granic, wyrażania swoich opinii i potrzeb z zachowaniem szacunku dla drugiego człowieka,
  • empatia, bez której często trudno osiągnąć kompromis, co jest wszak istotne w niemal każdej nawiązywanej relacji,
  • kontrola nad emocjami, szczególnie ważna do opanowania przez maluchy chodzące już do podstawówki, które muszą zmierzyć się z pierwszymi stresami: rozłąką z rodzicem, kiepską oceną oraz konfliktem z rówieśnikami.

Jak dzieci uczą się umiejętności interpersonalnych w szkole?

Maluchy uczęszczające do pierwszych klas szkoły podstawowej ciągle jeszcze uczą się poprzez zabawę. Zabawy i gry grupowe pozwalają im budować więzi z rówieśnikami, a przy okazji uczyć się takich umiejętności jak współpraca w grupie, dzielenie się z innymi czy zdolność wyrażania własnych pomysłów. Ponadto w szkołach, np. w naszej Prywatnej Szkole Podstawowej nr 5 w Krakowie, często przeprowadzane są specjalne zajęcia, podczas których dzieci dowiadują się, jak pokonywać konflikty oraz pozostałe trudności w relacjach z innymi ludźmi. Świetnym treningiem praktycznym w zakresie umiejętności społecznych są również wspólne wyjścia i wycieczki klasowe.