Powtórki kluczem zapamiętywania - skuteczne metody utrwalania materiału

27 sierpień 2021

Jeżeli chcemy uzyskiwać wysokie oceny w szkole powinniśmy w odpowiedni sposób rozplanować naszą naukę. Pamiętajmy bowiem, że nie przyswoimy dużej partii wiedzy wtedy, gdy dysponujemy na to zbyt małą ilością czasu. Opanowanie wiadomości wymaganych do egzaminu na dzień przed nim nie stanowi dobrego pomysłu, gdyż nazajutrz poszczególne informacje mogłyby nam się ze sobą mylić.

Regularne powtórki - od czego zacząć?

Najlepiej jeżeli wyznaczymy stałe godziny w każdym tygodniu, kiedy będziemy przygotowywać się do określonych przedmiotów. Trzeba bowiem pamiętać, że to powtarzanie materiału pozwala go utrwalić w sposób skuteczny. Nie wahajmy się też przed skorzystaniem z dodatkowych metod ułatwiających przyswajanie wiedzy. Po pierwsze warto wiedzieć, jak konstruować notatki, aby łatwo i szybko odczytywać z nich istotne informacje, po drugie zaś - dobrym pomysłem jest skorzystanie z mapy myśli, którą zaliczamy do mnemotechnik, czyli technik skutecznego zapamiętywania.

Fiszki

Przy ponownym zapoznawaniu się z materiałem należy zaznaczyć w nim to, co uważamy za najważniejsze oraz zagadnienia, których opanowanie sprawia nam trudność. Zaleca się stworzyć fiszki, na których wypiszemy podkreślone przez nas informacje. Możemy je następnie powiesić na tablicy, co pozwoli nam powtarzać wiadomości nie tylko w trakcie nauki, ale także w czasie wolnym. Fiszki warto zapisać z obu stron - z jednej umieśćmy temat, a z drugiej poszczególne punkty, które się z nim wiążą. Dzięki temu rozwiązaniu samodzielnie sprawdzimy swoją wiedzę, poza tym z takich pomocy naukowych będziemy mogli korzystać również w tramwaju, w autobusie czy w innych "okolicznościach" z odrobiną wolnego czasu. Owa metoda jest szczególnie przydatna przy przyswajaniu nowego słownictwa z języka obcego.

Dźwięk

Jeżeli jesteśmy słuchowcami, nasze notatki służące do powtarzania wiadomości możemy przygotować w postaci nagrań (na każdej komórce znajdziemy obecnie opcję nagrywania), które następnie będziemy odsłuchiwać. Zaletą tego rozwiązania również jest mobilność - dzięki słuchawkom przypomnimy sobie pewne wiadomości wszędzie tam, gdzie będziemy przebywać.

Klasyka, czyli tradycyjne notatki

Jeśli chodzi o tradycyjne notatki, pamiętajmy, aby przy ich tworzeniu korzystać z flamastrów i kredek - kolorowe podkreślenia ułatwiają bowiem zapamiętywanie. Nie wahajmy się też, żeby pewne słowa zastępować symbolami czy rysunkami. Ponowne przyswajanie informacji ułatwią nam ponadto wspomniane już mapy myśli. Jest to mnemotechnika polegająca na graficznym zobrazowaniu wiadomości, odgałęziających się od głównego tematu, który zapisujemy pośrodku kartki.

Powtórki kluczem zapamiętywania - skuteczne metody utrwalania materiału