Dlaczego nie warto odkładać nauki na później?

15 grudzień 2022

Dlaczego odkładanie obowiązków na później jest złe?

Prokrastynacja dotyczy przede wszystkim tych czynności, które w danym momencie nie wydają się aż tak pilne. Dobrym odzwierciedleniem tego problemu jest przygotowywanie się do egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie doskonale wiedzą, że te kilka dni mogą zaważyć o ich szansach w późniejszej edukacji. Mają również świadomość tego, że przygotowania do tak poważnego egzaminu powinno zacząć się co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Problem jednak w tym, że wielu uczniom termin testów ciągle wydaje się odległy, nawet jeśli rozpoczęli już ostatni rok szkoły podstawowej. Przez to uczenie się do egzaminów trafia na ostatnie miejsce na liście codziennych priorytetów, aż w końcu jest już za późno na regularne powtórki.

Skąd bierze się prokrastynacja?

Część mózgu, nazywana mózgiem gadzim, jest odpowiedzialna za podejmowanie szybkich decyzji, a jej główne zadanie to utrzymanie człowieka przy życiu poprzez między innymi zmniejszenie ilości zużywanej energii oraz zapewnianie sobie wygody. W dawnych czasach, gdy każdego dnia trzeba było walczyć o przetrwanie, mózg gadzi odgrywał znaczącą rolę w codziennym gotowaniu. Obecnie jednak przez tę niewielką część naszego wewnętrznego "komputera" zamiast realizować długoterminowe cele, wolimy pooglądać telewizję lub przejrzeć media społecznościowe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że mózg gadzi można oszukać.

Jak poskromić prokrastynację?

Istnieją trzy główne sposoby na walkę z prokrastynacją. Pierwszym z nich jest wyrobienie nawyku. Sprzyja temu stawianie sobie określonych zadań do wykonania w danym czasie. Zamiast obiecywać sobie, że pouczymy się matematyki, należy wyznaczyć konkretne cele do zrobienia, takie jak powtórka danego rozdziału, wykonanie zadań lub obejrzenie tutorialu w Internecie. Zaplanowane czynności wykonuje się również łatwiej i przyjemniej, jeśli nasz mózg wie, że później czeka na niego nagroda. Metoda nagradzania siebie poprzez drobną przyjemność jest zatem drugim skutecznym sposobem na walkę z odkładaniem rzeczy na później. Ostatnią polecaną techniką jest tzw. metoda pięciu sekund, a więc zabieranie się do wykonania danej czynności w pięć sekund od pomyślenia o niej. Choć ten sposób nie sprzyja dokładnemu, skrupulatnemu planowaniu, to pozwoli przekonać samego siebie co do tego, że niektóre czynności można wykonywać od razu.

Najlepsze szkoły podstawowe w Krakowie, takie jak nasza, starają się przez cały okres edukacji uświadamiać uczniów o zaletach regularnego wykonywania obowiązków. Zapraszamy w nasze szeregi!

dlaczego nie warto odkładać nauki na później