Jak spakować dziecko na “zieloną szkołę” lub kolonię?

29 czerwiec 2022

Warto zapisywać dzieci na kolonie czy tzw. zielone szkoły, ponieważ z jednej strony oferują one dla nich wiele atrakcji, a z drugiej - umożliwiają integrację z rówieśnikami, która jest bardzo ważna w młodym wieku. Pamiętajmy jednak, że aby tego rodzaju wyjazdy były udane, nasze dzieci powinny być do nich dobrze przygotowane. 

Jak spakować dziecko na wakacyjny wyjazd? Podpowiadamy na podstawie doświadczenia z wyjazdów organizowanych przez Szkołę podstawową nr 5 w Krakowie

W pierwszej kolejności trzeba zapakować te rzeczy, które są ważne z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma także to, aby nie zapomnieć o przedmiotach czy ubraniach, których brak postawi dziecko w kłopotliwej sytuacji: pamiętajmy o kurtce przeciwdeszczowej, klapkach pod prysznic i dokładnym przeglądnięciu dziecięcych skarpet - nasze pociechy często je przecierają, biegając i grając w piłkę. 

Poniżej przedstawiamy uniwersalną listę rzeczy, które są niezbędne na kolonii czy tzw. zielonej szkole

Co pakujemy na samym początku? 

  • Jeśli dziecko regularnie przyjmuje jakieś leki, przede wszystkim powinniśmy pamiętać właśnie o nich.
  • Bardzo ważne jest też to, aby miało ono ze sobą dokumenty, takie jak legitymacja szkolna czy - w przypadku wyjazdu za granicę - paszport i ubezpieczenie zdrowotne.
  • Nie zapomnijmy też o kieszonkowym. Mimo że uczestnicy kolonii mają zapewniony nocleg, wszelkie atrakcje i pełne wyżywienie, dziecko nie powinno być zupełnie pozbawione gotówki chociażby na wypadek pewnych nieprzewidzianych sytuacji.
  • W następnej kolejności pakujemy bieliznę i podstawowe ubrania (koszulki, bluzy, swetry, spodnie). Jeśli chodzi o te drugie, dobieramy je w taki sposób, aby były dostosowane do oczekiwanej pogody.
  • W Polsce i w krajach o podobnym klimacie przez większość roku mogą pojawiać się niespodziewane opady deszczu. Nie zapomnijmy więc o tym, aby nasze dziecko było wyposażone w kurtkę przeciwdeszczową, pelerynę czy ewentualnie w parasol.
  • Poza wymienionymi koniecznie trzeba spakować podstawowe kosmetyki i szczoteczkę do zębów wraz z pastą.

Buty i akcesoria na wyjazd - co spakować dziecku?

Duże znaczenie ma to, aby zapewnić dziecku odpowiednie, wygodne obuwie. W zależności od charakteru kolonii mogą to być klapki na plażę, buty trekkingowe w góry albo buty sportowe, gdy podczas wyjazdu będzie trzeba dużo poruszać się pieszo (np. przy zwiedzaniu różnego rodzaju obiektów). Ponadto miejmy na uwadze to, że wakacje nad morzem albo nad jeziorem nie mogą się obyć bez stroju kąpielowego, czapki lub kapelusza i kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Co ważne nie powinniśmy naszych dzieci wyręczać w pakowaniu. Najlepiej jeżeli wspólnie zgromadzimy to, co będzie im potrzebne podczas wyjazdu. Dzięki temu będą dokładnie wiedzieć, co ze sobą zabrały. Ułatwi im to później znajdowanie poszczególnych przedmiotów.

Jak spakować dziecko na “zieloną szkołę” lub kolonię?