Jak właściwie zorganizować sobie czas wolny?

17 październik 2022

Czas wolny to nie tylko leniuchowanie. Warto go również przeznaczyć na realizowanie tych pasji, dzięki którym możemy spełniać swoje aspiracje. Dobrym pomysłem jest rozwijanie takich zainteresowań, które mają również charakter edukacyjny. Łączą one bowiem przyjemne z pożytecznym.

Jak właściwie organizować czas wolny? Zaplanujmy zajęcia! Rady nauczycieli szkoły podstawowej w Krakowie

  1. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby stworzyć plan naszych aktywności. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zrealizujemy wszystkie cele, które sobie wyznaczyliśmy.
  2. Unikajmy także prokrastynacji, czyli odkładania swoich obowiązków na później. Nie róbmy tego — dzięki temu nie stracimy czasu, który możemy przeznaczyć na zainteresowania.
  3. Do stworzenia harmonogramu zajęć warto skorzystać z jednej ze służących do tego aplikacji. Powiadomienia, które będzie nam przysyłać, sprawią, że nie zapomnimy o żadnym z punktów, który umieściliśmy w naszym planie.

Czas wolny — jak go spędzić w ciekawy i rozwijający sposób?

Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru aktywności, którym poświęcimy się w wolnym czasie? 

Zdecydujmy się na takie hobby, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać nasze naturalne predyspozycje: intelektualne, artystyczne czy sportowe. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakich dziedzinach się wyróżniamy, możemy na ten temat porozmawiać z rodzicami i nauczycielami i poprośmy o wskazówki dotyczące możliwości rozwoju. Wybierzmy taką aktywność, która będzie nam sprawiała radość.

W przypadku gdy interesujemy się jedną z dyscyplin naukowych — biologią, historią czy matematyką — nie wahajmy się przed tym, żeby zapisać się do koła naukowego poświęconego.  Tego typu zajęcia inspirują nas także do indywidualnych poszukiwań. W domu możemy uzupełniać swoją wiedzę poprzez oglądanie filmów dokumentalnych czy czytanie książek z określonej dziedziny. Jeżeli natomiast ciekawią nas języki obce, poprośmy rodziców o to, aby zapisali nas na zajęcia dodatkowe z jednego z nich. Warto wiedzieć, że w tego typu lekcjach można także uczestniczyć online.

Jeśli natomiast czujemy, że najbardziej interesuje nas świat sztuki, spróbujmy swoich sił w jednej z dyscyplin artystycznych. Miłośnicy muzyki mogą rozpocząć naukę gry na fortepianie albo skrzypcach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby zapisali się na lekcje malarstwa, rysunku czy rzeźby. 

Z kolei wszystkie te osoby, które najbardziej lubią sport, nie powinny wahać się przed dołączeniem do klubów sportowych. Piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy lekkoatletyka — w Krakowie nie brakuje miejsc, w których możemy uprawiać te dyscypliny.

Jak właściwie zorganizować sobie czas wolny?