Kolonie - jak przygotować dziecko do pierwszego wyjazdu bez rodziców?

19 listopad 2021

Do pewnego wieku dzieci udają się na wakacje głównie z rodzicami. W końcu jednak nadchodzi moment, że wybierają się na nie już bez nich. Nawet jeśli same początkowo wyrażały chęć, żeby pojechać na kolonię czy obóz, tuż przed nimi mogą zacząć odczuwać pewne obawy. Jak powinniśmy się zachować, aby je zminimalizować? I jak przygotować dziecko na to, żeby dobrze się czuło przez dłuższy czas, w którym nie będzie nas przy nim? 

Pozwólmy dziecku na wybór kolonii

Przygotowania do kolonii należy zacząć… jeszcze przed jej wyborem. Zapytajmy dziecko, jakiego rodzaju wyjazd - pod względem tematycznym - je interesuje. Dowiedzmy się, czy w większym stopniu zależy mu na zajęciach sportowych, artystycznych, czy na kontaktach z rówieśnikami. Dzięki temu, że dziecko będzie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczącej tego, jak spędzi wakacje, nie będzie się czuło zmuszone do wyjazdu.

Wskażmy zalety wyjazdu

W rozmowach z naszą córka albo synem warto podkreślać zalety kolonii. Pokażmy dziecku, że wyjazd pozwoli mu rozwijać jego zainteresowania - i że w związku z tym czekają na niego same przyjemności. Wspomnijmy, że na wakacjach pozna osoby, które mają podobne hobby, dzięki czemu z całą pewnością spędzi z nimi miły czas. Warto również nadmienić, że w trakcie wyjazdu bez rodziców dziecko stanie się bardziej dojrzałe i nauczy się samodzielności. Jeżeli jednak zauważymy u dziecka obawy, dowiedzmy się, z czego wynikają. Często już samo wyrażenie problemu oraz porozmawianie o nim pozwala się oswoić z pojawiającym się lękiem.

Czego dziecko powinno się nauczyć przed wyjazdem na kolonię?

Warto również pamiętać o tym, aby przed wyjazdem nauczyć naszego syna albo naszą córkę pewnych podstawowych umiejętności, takich jak pranie bielizny czy robienie kanapek. Dla nas mogą wydawać się banalne, ale jeżeli przyzwyczailiśmy dziecko do tego, że zawsze to my zapewniamy mu jedzenie oraz dbamy o jego ubrania, może zwyczajnie nie poradzić sobie nawet z tak prostymi zadaniami. Wbrew pozorom właśnie nauczenie naszych synów i córek wykonywania takich prostych prac stanowi ważne przygotowanie do kolonii. Jeżeli bowiem nie będą sobie radzić z podstawowymi czynnościami (a zwłaszcza jeśli będą się pod tym względem wyróżniać), może to odbić się na ich nastroju i samoocenie.

Kiedy zrezygnować z kolonii?

Jeżeli nasze dziecko aż pali się do wyjazdu - to bardzo dobrze, gdyż świadczy to o jego chęci socjalizacji z rówieśnikami oraz rozwijania w sobie samodzielności. Bądźmy jednak ostrożni w przypadku gdy na wieść o rozstaniu się z rodzicami reaguje płaczem albo dużym stresem. Jeżeli ma więcej niż dziesięć lat, możemy delikatnie spróbować je zachęcić do wzięcia udziału w kolonii. Jeżeli jednak mniej - nie róbmy tego - na wakacje bez mamy i taty przyjdzie jeszcze czas.

Niezależnie od tego, czy na miejsce kolonii dzieci wybiorą Zakopane, Krynicę, Gdańsk czy Kraków - nasza szkoła podstawowa z radością będzie oczekiwała na wakacyjne pocztówki i listy od swoich uczniów. Być może okazja do pochwalenia się czasem poza domem zachęci najmłodszych do samodzielnego wyjazdu?

Egzamin ósmoklasisty - czy czekają nas zmiany