Lato niebawem - 4 pomysły na wyjazd wakacyjny dla uczniów szkoły podstawowej

16 czerwiec 2022

Wyjazdy wakacyjne uczniów z powodzeniem mogą łączyć relaks z rozwojem, czyli innymi słowy - przyjemne z pożytecznym. Szczególnie teraz, po długim czasie spędzonym w domach, kiedy lekcje odbywały się zdalnie, duże znaczenie ma to, aby zapewnić dzieciom możliwość atrakcyjnego spędzenia okresu letniego. 

Dlaczego warto wysłać dziecko na wycieczkę?

Wycieczki mogą realizować różne cele. Warto wyróżnić cztery z nich: 

  • naukowy,
  • artystyczny,
  • sportowy,
  • integracyjny.

Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju wyjazdy łączyły nawet kilka z nich. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na wakacje dla uczniów szkoły podstawowej. Każda z nich skupia się na jednym z wymienionych powyżej celów. Warto dodać, że tego typu inicjatywy mogą być realizowane zarówno ze strony szkół, jak i rodziców uczniów.

Pierwszy z omawianych tu wyjazdów adresowany jest do miłośników gór i sportu. Jego miejsce to Zakopane. Do głównych atrakcji wakacji w stolicy Podhala należy aktywność fizyczna piesze wędrówki, mające na celu zapoznanie uczniów z polskimi Tatrami, a także zajęcia z piłki nożnej oraz pływania. Infrastruktura Zakopanego z łatwością umożliwi szkole lub rodzicom organizację tego rodzaju wyjazdu. Dodatkowo dzieci w jego trakcie zapoznają się ze zbiorami zakopiańskich muzeów (m.in. Muzeum Tatrzańskiego).

Kolejna propozycja wakacji ma w większym stopniu charakter naukowy. Zakłada ona połączenie zwiedzania stolicy Polski z wycieczką do Puszczy Kampinoskiej. W Warszawie uczniowie udają się do Centrum Nauki Kopernik oraz do takich muzeów jak Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe. Z kolei w Puszczy Kampinoskiej zapoznają się z różnego rodzaju procesami przyrodniczymi zachodzącymi na tym obszarze.

Trzeci pomysł na wyjazd koncentruje się na rozwoju artystycznym. Dzieci udają się do Zamościa, a następnie do Roztoczańskiego Parku Narodowego. W pierwszym z tych miejsc biorą udział w spacerze, który ma na celu przybliżyć im niezwykłe walory urbanistyczne tego unikatowego miasta. Zapoznają się również z niezwykłymi zbiorami Muzeum Zamojskiego. Na łonie natury - podobnie jak podczas plenerów w akademiach sztuk pięknych - organizowane są dla nich natomiast warsztaty malarskie. 

Czwarty sposób spędzenia wakacji przez uczniów, który tu przedstawiamy, ma charakter głównie integracyjny. Miejsce wyjazdu to Gdańsk. W jego trakcie na plażach Bałtyku organizowane są różnego rodzaju zabawy i atrakcje dla uczniów. Dzieci poznają jednak także miejsca ważne z punktu widzenia historii Polski (stocznie, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970) oraz udają się do Europejskiego Centrum Solidarności.

W naszej szkole podstawowej w Krakowie uczniowie regularnie uczestniczą w wycieczkach. Zdarza się również, że podczas wakacji rodzice umawiają się między sobą i przygotowują wspólne wyjazdy dla dzieci.