Nowy rok szkolny - nowe plany. Jak pomóc dziecku dobrze wejść w kolejny rok nauki?

16 sierpień 2022

Wakacje to dobry moment na to, aby wspólnie z synem lub córką zastanowić się nad planami na najbliższy rok szkolny. Mogą one dotyczyć zarówno zajęć dodatkowych, jak i nauki. Rodzice muszą jednak pamiętać, że każdy powrót do szkoły może wiązać się ze stresem.  Jak dobrze wejść w rok szkolny? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak dobrze rozpocząć rok szkolny? Odpowiadają nauczyciele naszej prywatnej szkoły podstawowej w Krakowie

Nawet najlepsze plany na nowy rok szkolny warto wprowadzać ostrożnie. Dziecko powinno przez cały czas czuć wsparcie ze strony swoich opiekunów. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, teraz kiedy uczniowie wrócili do szkół po roku spędzonym głównie w domach, w których uczyli się online.

Co warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu planów na nowy rok szkolny?

Początek nowego roku szkolnego to doskonały czas na to, aby zapisać syna lub córkę na zajęcia pozalekcyjne. Niektóre z nich mogą mieć charakter edukacyjny (np. nauka języków obcych), a inne sportowy bądź artystyczny

  • Przy wybieraniu zajęć dodatkowych przede wszystkim trzeba uwzględnić zdanie dziecka. Jeżeli przejawia ono zainteresowanie pewną dziedziną, nie pozwólmy zapałowi zgasnąć. Jeżeli zaś przeciwnie — powstrzymajmy się od wywierania presji.
  • Ostateczną decyzję pozostawmy dziecku. Jeśli wyrazi chęć uczestniczenia w danej aktywności, w większym stopniu weźmie odpowiedzialność za swój wybór. Dzięki temu będzie też bardziej angażować się w zajęcia.
  • Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby delikatnie dziecko zainspirować. Jeżeli wykazuje się ono talentem w jakiejś dziedzinie, porozmawiajmy z nim o tym i przedstawmy mu możliwości, jakie przed nim otworzy rozwój w tym kierunku. Dobrym rozwiązaniem są np. bezpłatne zajęcia próbne oferowane na przykład przez szkoły językowe czy ośrodki kultury. Dziecko będzie miało okazję sprawdzić, czy dobrze czuje się w danym miejscu.

Dlaczego na początku roku szkolnego warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne?

Pamiętajmy, że aby uczniowie osiągali wysokie stopnie w szkole, powinni mieć także możliwość realizowania swoich indywidualnych aspiracji. Rozwijanie własnych zainteresowań przez młode osoby pozwala im umocnić swoją samoocenę i zyskać motywację do pracy także w innych obszarach życia. Poświęcenie się nowej pasji ułatwia też dzieciom dobre wejście w nowy rok, wpływa na rozsądną organizację czasu ("zrobię zadania domowe teraz, żeby później mieć czas na zajęcia dodatkowe"). 

Powrót do szkół po pandemii

Po roku, w którym lekcje odbywały się głównie online, rodzice powinni zadbać o to, aby powrót dzieci do szkół przebiegał w przyjaznej atmosferze. Jeżeli oceny dziecka na początku nie są tak wysokie, jak pozwala na to jego potencjał, należy rozważyć, czy nie wynika to z problemów adaptacyjnych. Warto dać dziecku czas na to, aby ponownie nauczyło się funkcjonować w grupie, radzić sobie ze stresem i stawiać czoła wyzwaniom czekającym je w szkole. Zajęcia dodatkowe będą do tego doskonałą okazją.

Nowy rok szkolny - nowe plany. Jak pomóc dziecku dobrze wejść w kolejny rok nauki?