Obozy językowe dla dzieci - czy to dobra metoda nauki języka?

13 lipiec 2022

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się wakacyjne kursy językowe. Część z nich ma formę obozów. Ich zaletę stanowi fakt, że uczestnicy całkowicie - od rana do wieczora - koncentrują się na nauce języka obcego. 

Obozy językowe dla zaawansowanych, jak i początkujących

Tego rodzaju wyjazdy pozwalają wykonać bardzo duży krok w opanowaniu danego języka. Skierowane są zarówno do dzieci, które odczuwają pewne trudności przy jego nauce i chcą poprawić swoje oceny w szkole, jak i do tych, którzy wykazują duże zdolności lingwistyczne i pragną w dalszym ciągu je pogłębiać. 

Do zalet obozów językowych należy fakt, że osoby biorące w nich udział, w zależności od ich poziomu znajomości języka, przydzielane są do różnych grup, które pracują w czasie wyjazdu tylko (albo głównie) ze sobą. Dzięki temu proces nauczania jest w pełni dostosowany do potrzeb uczestników kursu. Spotkać się też można z obozami, na których zaczyna się naukę od zera. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju wyjazdy stanowiły początek przygody z danym językiem.

Jak wygląda nauka na obozie językowym i z czego wynika jej skuteczność?

Program obozów językowych zwykle jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu ich uczestnicy ani przez chwilę się nie nudzą. Oczywiście w jego skład wchodzą również "tradycyjne" lekcje gramatyki (nie licząc wyjazdów o stricte konwersacyjnym charakterze), jednak dzieci mogą liczyć na szereg atrakcji: od oglądania filmów, przez gry i zabawy edukacyjne, po wspólne wyjścia do muzeów czy kin. 

To właśnie bogata oferta kursów na obozach językowych pozwala dzieciom poczynić znakomite postępy. Rozwijają one bowiem swoje umiejętności dzięki metodom dydaktycznym, które z jednej strony pozwalają im uczyć się różnych aspektów funkcjonowania języka (czytanie, pisanie, słuchanie, rozmowa), a z drugiej - oddziałują na różne zmysły, co przyśpiesza proces uczenia się.

Możliwość codziennego kontaktu z rówieśnikami pozwala natomiast dzieciom szybciej przełamać tzw. barierę językową. Każdy człowiek, który ją przekroczy, łatwiej nawiązuje rozmowy w obcym języku. Im wcześniej to zrobi, tym lepiej.

Zagraniczny obóz językowy - dlaczego warto na niego się zdecydować?

Znakomitym pomysłem jest zapisanie dziecka na zagraniczny obóz, podczas którego będzie ono pracować z native speakerami, bądź na taki kurs, na którym obecne będą dzieci z różnych krajów - wówczas bowiem będą mogły porozumiewać się prawie wyłącznie w nauczanym języku, co w sposób naturalny skłoni ich do jego intensywnej nauki. Nauczyciele naszej Prywatnej szkoły podstawowej w Krakowie motywują uczniów do tego rodzaju aktywności i zalecają im rozwijanie swoich talentów również w wakacje.

Obozy językowe dla dzieci - czy to dobra metoda nauki języka?