Podcasty polecane uczniom szkoły podstawowej

30 lipiec 2021

 

Podcasty to nagrania udostępniane w internecie, które poświęcone są zwykle jednej konkretnej dziedzinie. Przeważnie - choć niekoniecznie - autorzy publikują je cyklicznie. Czy mogą przydać się uczniom szkoły podstawowej? O tym w dzisiejszym wpisie.

Można postawić tezę, że podcasty stanowią pewną kontynuację programów radiowych - i konkurencję dla nich. Ich główną przewagę stanowi fakt, że możemy je włączyć w dowolnej, wybranej przez nas chwili. A zatem to one dostosowane są do naszego życia, a nie odwrotnie. Z tego powodu coraz więcej stacji telewizyjnych i radiowych udostępnia niektóre swoje materiały także w postaci podcastów.

Podcasty dla najmłodszych

Współcześnie młodzi ludzie od najmłodszych lat mają do czynienia ze sferą wirtualną. Nic więc dziwnego, że dla wielu z nich podcasty są naturalnym medium. W przypadku uczniów szkół podstawowych przyzwyczajenie to - jeżeli jest dobrze ukierunkowane - może przynieść im szereg korzyści. Z jednej strony nagrania tego typu rozwijają zainteresowania, z drugiej natomiast -  uczą i pozwalają rozszerzyć wiedzę zdobywaną w szkole. Atutem podcastów - obok faktu, że mogą być odtwarzane wtedy, kiedy nam to odpowiada - jest to, że mogą towarzyszyć nam podczas wykonywania innych czynności. Dobrym pomysłem jest chociażby wykonywanie pewnych ćwiczeń (np. pilatesu) i jednoczesne słuchanie podcastów.

Podcasty, które bawią i uczą

Wiele podcastów (jak na przykład TEDed) łączy w sobie dwa cele: naukę i zabawę. Nagrania na wspomnianej platformie (z napisami po polsku) zawierają informacje przedstawiane przez najlepszych specjalistów w swoich dyscyplinach. Jednocześnie są dla uczniów bardzo przystępne.

Jakie podcasty mogą spodobać się uczniom szkoły podstawowej?

  • Entuzjastom nauk przyrodniczych poleca się polski kanał Echa Leśne.
  • Miłośnicy Arystotelesa czy Kartezjusza polubią Pogawędnik Filozoficzny.
  • Bardzo interesujące podcasty, które są znakomitym uzupełnieniem lekcji w szkole, publikuje Centrum Nauki Kopernik.
  • Wiele nagrań dotyczących współczesnych wydarzeń w polityce międzynarodowej czy w kraju udostępniają informacyjne kanały radiowe. Warto zapoznawać się z nimi chociażby po to, żeby następnie podzielić się swoją wiedzą na lekcjach Wiedzy o Społeczeństwie, na których uczniowie często prezentują najnowsze informacje ze świata i z Polski.
  • Świetnym pomysłem jest także słuchanie podcastów innych niż polskojęzyczne - dzięki temu można rozwinąć zdolności lingwistyczne.

Podcasty polecane uczniom szkoły podstawowej