W naszej szkole rodzice mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i edukacyjnych ze strony pedagogów szkolnych

29 luty 2024

Budowa poprawnej relacji z dzieckiem nie jest łatwym zadaniem. Rodzice często nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać ze swoją pociechą. Pomoc w tym zakresie przynosi konsultacja ze specjalistą, takim jak psycholog lub dziecięcy pedagog.

Słuchanie jest ważne

Mama i tata, chcący poprawić kontakt z dzieckiem, powinni zacząć od uważnego słuchania tego, co ma ono do powiedzenia. Warto działać tak, aby dziecko otworzyło się i podzieliło swoimi przemyśleniami. Słuchanie stanowi przejaw szacunku dla malucha oraz sposób zdobywania jego zaufania. Ponadto pomaga zrozumieć potrzeby i perspektywę dziecka. Pokazując najmłodszym, że ich opinie są ważne, pomagamy im poczuć się pewniej w dzieleniu się swoimi uczuciami. Poza tym jest to doskonała okazja na to, aby spojrzeć na daną kwestię oczyma malucha.

Wspólne spędzanie czasu

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem budowania relacji z maluchem są wspólne aktywności, z dala od wszelkich rozpraszaczy. Nawet jeśli rodzice na co dzień pracują, a do tego mają inne zobowiązania, powinni oni znaleźć przynajmniej jeden wolny wieczór w tygodniu dla swojej latorośli. Niech przez ten czas urządzenia elektroniczne zostaną wyłączone, aby nic nikogo nie rozpraszało. Warto w tym zakresie ustawić pewną rutynę, na przykład ustalić jeden dzień w tygodniu, w którym taki wieczór miałby się odbywać.

Skorzystanie z pomocy ekspertów

Jeśli pomimo wysiłków, mamy trudności ze zbudowaniem więzi z maluchem, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Dziecięcy psycholog lub pedagog pomoże rozwiązać problemy dotyczące zarówno samego dziecka, jak i jego relacji z rodzicami. W ramach terapii na początku przeprowadzana jest obserwacja, która pozwoli określić przyczyny problemu. Następnie specjalista dzieli się z rodzicem swoimi spostrzeżeniami, a także przedstawia mu odpowiednie zalecenia. Dzięki temu dorosły wie, w jaki sposób postępować właściwie.

Skorzystaj z naszej pomocy

W Prywatnej Szkole Podstawowej nr 5 w Krakowie stawiamy szczególny nacisk na współpracę pomiędzy nauczycielami oraz rodzicami. Zatrudniamy doświadczonych psychologów i pedagogów, którzy wspierają rodziców w tworzeniu właściwej relacji z dzieckiem. Dzięki dobremu kontaktowi z rodzicami uczeń przejawia większe skupienie, otrzymuje lepsze oceny, a przede wszystkim jest szczęśliwszy. W razie pytań co do konsultacji zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z przedstawicielami szkoły.

szkoła podstawowa nr 5 w krakowie - wsparcie dla rodziców