“W zdrowym ciele zdrowy duch” - jednak co zrobić, gdy dziecko nie chce uprawiać sportu?

31 sierpień 2021

Coraz mniej dzieci w Polsce uprawia sport. Jednocześnie rośnie świadomość tego, jak ważny dla zdrowia jest rozwój fizyczny. W jaki sposób zachęcić dziecko do uczestnictwa w zajęciach sportowych? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Aktywność fizyczna w życiu dziecka

Przede wszystkim warto podkreślić, jak duże znaczenie ma aktywność fizyczna w naszym życiu i jak prawdziwe jest powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. 

  • Regularne ćwiczenia pomagają w nauce, ponieważ dobre dotlenienie mózgu poprawia koncentrację i pamięć.
  • Ułatwiają również zachowanie dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego.
  • Uprawiając systematycznie sport, nie tylko budujemy odporność naszego organizmu, ale też trwale polepszamy samopoczucie — ruch bowiem wspomaga naturalną produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? Zacznij od siebie, później skup się na wyborze szkoły podstawowej w Krakowie

Aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, należy zacząć od przekonania do niej... siebie. Najmłodsi pod wieloma względami naśladują swoich rodziców i to od nich przejmują wzorce. Najlepiej więc, jeżeli już od najmłodszych lat będziemy kształtować w dzieciach sportową postawę poprzez pokazywanie im dobrego przykładu. 

Znakomitą metodą zainteresowania dziecka ruchem jest wspólne uprawianie sportu. W ten sposób nie tylko dzielimy się z dzieckiem pasją, ale też oswajamy je z wyzwaniami, które towarzyszą aktywności fizycznej — z rywalizacją i koniecznością godzenia się z porażką. To zaprocentuje z kolei wtedy, gdy samodzielnie będzie ono brać udział w zajęciach sportowych w grupie rówieśniczej.

Oczywiście doskonałym pomysłem jest również zapisanie dziecka na pozalekcyjne zajęcia sportowe w szkole podstawowej lub wybór takiej placówki, w której zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są w atrakcyjny sposób. Często to od nauczyciela zależy, jak pasja rozwinie się w młodym człowieku. Kadra pedagogiczna, która potrafi przekazać uczniom korzyści płynące z ruchu, jest ważnym kryterium w wyborze miejskiej szkoły podstawowej, np. w Krakowie.

Czy zmuszać dziecko do ruchu?

Pamiętajmy, aby nie zmuszać dzieci aktywności fizycznej. Jeżeli opór z ich strony jest duży, możemy co najwyżej powoli i ostrożnie podsuwać im pewne możliwości w zakresie uprawiania sportu. Szanujmy ich wybory. Dzięki temu wezmą na siebie odpowiedzialność za swoje decyzje i  tym samym w większym stopniu zaangażują się w wybraną przez siebie dyscyplinę sportową. Dzieciom, które konsekwentnie odmawiają udziału w tego typu aktywnościach, w ostateczności możemy zaproponować wykonywanie pewnych ćwiczeń w domu — chociażby na podstawie filmów instruktażowych z YouTube.

“W zdrowym ciele zdrowy duch” - jednak co zrobić, gdy dziecko nie chce uprawiać sportu?